22532038 10154832603191456 1053674450 o

On Saturday the 14th of October SVNSW held the 2017 NSW Indoor State Team Awards Function to recognise the fantastic work of our Athletes, Coaches and Staff. We thank all Athletes, Parents and Coaches for attending the function and special congratulations to those who received an award. 

Congratulations to all our 2017 NSW Junior Indoor Athletes. 

 

Team Award Name Award Name Award Name 
U15 Girls NAVY Most Valuable Player  Grace Blomfield  Most Improved Player Sylvie Robbins NSW STAR Award  Teagan McDonnell
U15 Girls SKY Most Valuable Player  Makaylah Uso Most Improved Player Stefanie Fejes NSW STAR Award  Emelyn Ostenfeld 
U15 Boys NAVY Most Valuable Player  Vanna Vetemotu Most Improved Player Joshua Hillard NSW STAR Award  Tyler Pears 
U15 Boys SKY Most Valuable Player  Joe Zhang  Most Improved Player Kiefer Sinclair  NSW STAR Award  Pavlee Butros
U17 Girls WHITE Most Valuable Player  Emily Cowley Most Improved Player Deanna Zimaras NSW STAR Award  Lara Zeppieri
U17 Girls NAVY Most Valuable Player  Chloe Devine Most Improved Player Sarah Yan NSW STAR Award  Olivia Wu
U17 Girls SKY Most Valuable Player  Maja Zlomislic Most Improved Player Jessica Criss NSW STAR Award  Amanda Fuiono
U17 Boys NAVY Most Valuable Player  Samuel Yu  Most Improved Player Sulliven Kepu NSW STAR Award  Nicholas Tsiakos
U17 Boys SKY Most Valuable Player  Deua Berry Most Improved Player Ke Jia Li NSW STAR Award  Harjas Ahuja 
U19 Girls Most Valuable Player  Kateia Barenaba Most Improved Player Emerson Hall NSW STAR Award  Brigitte Vanderham 
U19 Boys NAVY Most Valuable Player  Alex Lyndon  Most Improved Player Benjamin Coan  NSW STAR Award  Joshua Deo 
U19 Boys SKY Most Valuable Player  Charles Evans  Most Improved Player Matthew Rennie  NSW STAR Award  Matthew Gigliotti 

 

 

SVNSW Bleed Blue Award U19 Men's NAVY Team 

 

Coach  Award 
Dan Catchpoole Head Coach Recongition Award
Brooke Mitchell Head Coach Recongition Award
Av Wentworth Assistant Coach Recognition Award 
Taka Yasutake Assistant Coach Recognition Award
Hayden James Assistant Coach Recognition Award
Sheilah Adam  Assistant Coach Recognition Award

 

Service Award  Patrick Lamaletie

 

Graduating Athletes   
Kateia Barenaba
Kimberley Meyer
Leylani Pese
Kiata  Hemi
Alex Lyndon
Peter Fountotos
Izac Carracher
Jayden  Norsworthy
Lewis  Jupp
Matthew Reeks
Richard Chen
Joseph Fusi
Oleksander  Geyl
Matthew Giggliotti
Xavier  Lenior
Oscar Lenior
Tom Holland 

 

Image not available
Illawarra Volleyball
Eagles
UTS Volleyball
Newcastle Volleyball
Albury Wodonga Volleyball
UNSW Volleyball
Sydney University
Manly Warringah
Sydney North
Coogee Beach Volleyball
Endeavour Volleyball Academy
Freezone Volleyball
Central Coast Volleyball League